Üreme

  • Version
  • Download 11
  • File Size 1.36 MB
  • File Count 1
  • Create Date Kasım 15, 2022
  • Last Updated Ocak 9, 2023

GİRİŞ

Üreme, özellikle et üretiminde, tüm hayvancılık üretiminin anahtarıdır. Doğrudan gelirin tümü, çiftçinin doğal kaynakların önemine ve sürdürülebilir kapsamlı sistemler vasıtasıyla yetiştirme planının kendisine bağlı olan üreme oranlarını artırma yeteneğine bağlı olacaktır.  Bu ünitede, sığırları referans alarak, yemlik hayvanların anatomik ve fizyolojik üreme temellerini inceleyeceğiz. Daha sonra, suni tohumlamaya tek suni yöntem olarak izin verilmesine ve klonlama ve embriyo transferinin tamamen yasaklanmasına rağmen, doğal üreme yöntemlerinin kullanılması gereken organik agro-silvopastoral sistemlerde hayvanların üreme yönetiminin pratik yönlerine odaklanacağız. Bu nedenle, üreme yönetimini teknolojiden ziyade esas olarak gözlem ve bilgiye dayalı olarak yürüteceğiz, çünkü kapsamlı sistemin kendine has özellikleri teknikleştirme için en uygun yöntem değildir: kızgınlığın tanınması, çiftleşme, gebelik ve teşhisi, buzağılama, meme, emzirme sonuç olarak üremenin ilk aşamalarıdır.
Bu minimal tekniğe rağmen, metin boyunca, yeni veya eski, ancak üzerinde çalışmalarımızın devam ettiği farklı türlerde iyi sonuçlar veren üreme ve üreme teknolojisi örneklerini şu konularda inceleyeceğiz: sığır, koyun, keçi ve domuz: erkek etkisi, flushing, gebelik teşhisi.
Çoğu durumda beslenme ve davranışla ilgili içerikleri ilerleteceğiz. Üreme son derece yaşamsal bir işlevdir ve doğada bir "lüks"tür, bu nedenle ancak hayvanın geri kalan ihtiyaçları tamamen karşılandığında en yüksek üreme oranlarına ulaşmak için koşullar oluşacaktır.

e-Modül Editorleri
Candan Karakurt-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
e-Modül Yazarları (soyadı sırasına göre)
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
María de los Angeles Catalán Balmaseda-İspanya
Dr. Antonio Compagnoni-İtalya
Candan Karakurt-Türkiye
Halil İbrahim Kınalı-Türkiye
Begoña Lozano Diéguez-İspanya
Alicia Martín Garcia de la Torre-İspanya
Nicola Louise Noble-İngiltere
Dr. Fatih Özdemir-Türkiye
Dr. Gonzalo Palomo-İngiltere
Phil Stocker-İngiltere
Mehmet Şenarslan-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Marcello Volanti-İtalya


Download