Beslenme

  • Version
  • Download 24
  • File Size 1.57 MB
  • File Count 1
  • Create Date Kasım 15, 2022
  • Last Updated Ocak 9, 2023

GİRİŞ

Kesim için hayvanlar, sindirim organları ve beslenme fizyolojilerine göre monokaviter ve polikaviter veya geviş getiren hayvanlar olarak sınıflandırılır. Agrosilvopastoral sistemlerde monokaviterlerin büyük bir temsilcisine sahibiz: İber domuzu; günümüzde sadece bu sistemlerin doğal kaynaklarına dayalı bir besi sistemine sahip olan tek tür, özellikle otlakta: dağlık alanda. Öte yandan, geviş getiren hayvanlar, kendine özgü sindirim fizyolojisi ve yapısal karbonhidratların (selüloz ve hemiselüloz) kullanımı nedeniyle, çeşitli deneylerde görüldüğü gibi, merayı mükemmel kalitede ete düşük maliyetle dönüştürebilirler.
Evcil hayvanların beslenme ihtiyaçları, diğer faktörlerin yanı sıra, üretim zamanına ve yönetim türüne bağlıdır, bu nedenle, hayvanların doğru kullanımı, verimi en üst düzeye çıkarmak ve hayvan sağlığı ve refahından ödün vermeden yöneticilerin müdahalesi esastır. Bu anlamda, beslenme ihtiyaçlarını ve bozukluklarını teşhis etmek için Obsalim gibi yeni yöntemler, rasyonlama ve doğru otlatmanın izlenmesi konusunda karar vermede çiftçiler ve yöneticiler için büyük bir yardımcı olabilir.
Tarımsal ormancılık sistemlerinde organik üretim kuralları, organik üretim ve organik ürünlerin etiketlenmesine ilişkin 30 Mayıs 2018 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin 2018/848 (AB) Yönetmeliğinde belirtilmiştir. Organik hayvanlar için yem, çiftliğin kendisinden veya aynı bölgedeki organik üretim birimlerinden alınan yemlere dayanmalıdır. Besi uygulamaları her zaman her türün normal beslenme düzenine saygı göstermelidir, bu hayvanlar organik olması gereken meralara sürekli erişime sahip olmalıdır.

e-Modül Editorleri
Candan Karakurt-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
e-Modül Yazarları (soyadı sırasına göre)
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
María de los Angeles Catalán Balmaseda-İspanya
Dr. Antonio Compagnoni-İtalya
Candan Karakurt-Türkiye
Halil İbrahim Kınalı-Türkiye
Begoña Lozano Diéguez-İspanya
Alicia Martín Garcia de la Torre-İspanya
Nicola Louise Noble-İngiltere
Dr. Fatih Özdemir-Türkiye
Dr. Gonzalo Palomo-İngiltere
Phil Stocker-İngiltere
Mehmet Şenarslan-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Marcello Volanti-İtalya


Download