Etoloji

  • Version
  • Download 24
  • File Size 3.62 MB
  • File Count 1
  • Create Date Kasım 14, 2022
  • Last Updated Ocak 9, 2023

GİRİŞ
Hayvan davranışlarının gözlemlenmesi, onların davranışlarını ve özelliklerini keşfetmeye çalışan birçok araştırmacının her zaman araştırmalarına ve içgörülerine konu olmuştur. Bu disiplinin kurucu babası, yaşamının uzun yıllarını hayvan davranışlarını incelemeye adayan Avusturyalı bir zoolog olan Konrad Lorenz1 olarak herkes tarafından kabul edilmektedir. Bir yetiştirici veya bir çiftlikte tavsiye veren bir teknisyen için, bir hayvanın özellikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Yoğun çiftçiliğin kamuoyundan ve tüketicilerden aldığı eleştiriler nedeniyle hayvan refahının giderek daha fazla gündeme gldiği bir dönemde, hayvan etolojisi gibi bir konudan bahsetmek temel hale gelmektedir. Aslında 1965 tarihli Brambell Raporu’nda belirtilen 5 özgürlükten biri olan hayvan türünün davranışını ifade edebilmesini sağlayan yönetim tekniklerinin çiftlikte uygulanabilmesi ancak
hayvan bilgisi ve çalışmayla mümkündür. Hayvan duyarlı bir varlık veya duyumları deneyimleyebilen bir bireydir. Onları büyüttüğümüzde biz insanların bir sorumluluğu vardır: Onlara olumlu duygular yaşatmak ve hayvan refahıdır. Aslında hayvanlar şimdiki zamanla özdeşleşmiş olarak yaşarlar, geçmişe dair bir kavrayışları yoktur, sadece şimdide hissettiklerini yeniden yaşayarak hatırlarlar ve geleceğe dair ayrıcalıklı bir imaj yaratma şanşları da bulunmamaktadır. Bu insan oğlunun özel bir ayrıcalığıdır.
Bu hak üzerinde çalışmak için, bu nedenle, bir sığırın nasıl gördüğünü veya bir domuzun nasıl bir işitme duyusuna sahip olduğunu bilmek bizim için çok önemlidir. Ya da koyunun otlakçı olarak ihtiyaç duyduğundan tamamen farklı çalı otlaklarını tercih eden bir keçiden farklı bir otlakçı olduğunu bilmek de aynı derecede önemlidir. Bu nedenle otoloji bilgisi, uygun olmayan koşullarda yaşarken hissedebileceği stresten arınmış, hastalanmadan büyüyen ve üretim performansını iyileştiren ve dolayısı ile yetiştiricinin karlılığını artıran bir hayvanı iyi hissettirmenin temellerini atar.
Bu bölümde, bu nedenle, yetiştiricilere ve teknisyenlere günlük işlerinde yardımcı olabilecek, sözü edilen hayvanların daha gerçekçi bir görüntüsünü oluşturmaya çalışarak sığır, domuz, koyun ve keçilerin etolojik özelliklerini ele alacağız.
e-Modül Editorleri
Candan Karakurt-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
e-Modül Yazarları (soyadı sırasına göre)
Dr. Bülent Bülbül-Türkiye
María de los Angeles Catalán Balmaseda-İspanya
Dr. Antonio Compagnoni-İtalya
Candan Karakurt-Türkiye
Halil İbrahim Kınalı-Türkiye
Begoña Lozano Diéguez-İspanya
Alicia Martín Garcia de la Torre-İspanya
Nicola Louise Noble-İngiltere
Dr. Fatih Özdemir-Türkiye
Dr. Gonzalo Palomo-İngiltere
Phil Stocker-İngiltere
Mehmet Şenarslan-Türkiye
Dr. Bumin Emre Teke-Türkiye
Marcello Volanti-İtalya


Download